Home sweet home

„Nie każdy, który Mi mówi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: „Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twojego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twojego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twojego imienia?”. Wtedy oświadczę im: „Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości”.
Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki”.
Gdy Jezus dokończył tych mów, tłumy zdumiewały się Jego nauką. Uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

(Mt 7,21-29)

„Dzisiejsza Ewangelia jest podsumowaniem kazania, które Jezus wygłosił około 30 roku naszej ery na Górze Błogosławieństw, w okolicach miasta Kafarnaum w Galilei. Treść tego kazania znajduje się w Ewangelii Mateusza w rozdziałach od 5 do 7. To zaledwie 111 wersów tekstu, niespełna 2000 słów. Przeczytanie tego tekstu zajmuje nie więcej niż 10 minut. Zrozumienie go – w zależności od Bożej łaski i własnego pragnienia – od kilku chwil do kilkudziesięciu lat. Wypełnianie tych słów w codziennym życiu czasem bywa banalnie proste, czasem okazuje się zmaganiem – znów zależy to od indywidualnych pragnień i łaski Ducha Świętego.
Bycie roztropnym to nie to samo, co bycie ochrzczonym, chodzenie do kościoła, wypełnianie „kulturowych” obowiązków katolika. To nawet nie to samo, co prorokowanie, nazywanie Jezusa „Panem”, czy czynienie cudów w Jego imię. Jezus mówi wprost: mogę robić wszystkie te rzeczy, ale jeśli nie wsłucham się w te 111 wersów i nie będę nimi żył, to nie jestem Jego uczniem.”

„Żywe Słowo” nr 06/2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s